کلاس های پژوهش و استعدادیابی دانش آموزان

فعالیتهای پژوهشی دبیرستان دوره اول سلام صادقیه در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ از مرداد ماه ۹۷ با حمایت مدیریت محترم دبیرستان، برنامه ریزی مهندس حمید جعفری و مساعدت تک تک کادر اجرایی و آموزشی دبیرستان از جمله مهندس جعفر میرمحمدی و مهندس محمد علیان آغاز شد. هدف نخست طرح ها، دوره ها و برنامه های پژوهشی در دبیرستان سلام صادقیه، تقویت روحیه پرسشگری و پژوهشگری به عنوان مکمل و پشتوانه فعالیتهای درسی دانش آموزان عزیز است. متولیان پژوهشی دبیرستان سلام صادقیه ایمان دارند که با اجرای برنامه های مناسب پژوهشی، دانش آموزان فرصت آشنایی با زمینه های مختلف علمی خواهند داشت و در مواجهه با چالشهای مختلف علمی و پژوهشی ضمن علاقه مندی به کسب علم و دانش و رشد و شکوفایی استعدادهای نهفته در خود، راه رسیدن به آینده ای موفق را خواهند یافت.
بر این اساس از تابستان ۹۷ چهار دانش آموزان طی یک نظرسنجی و آزمون سنجش استعداد، به چهار رشته هوافضا، رباتیک، نانو فناوری و کمیکار هدایت شدند.
در رشته هوافضا دانش آموزان با اصول اولیه هوافضا همانند آیرودینامیک، سازه، پیشرانش و… آشنا گردیدند و عملکرد هواپیما، بالگرد و… را بررسی کردند. سپس دانش آموزان پایه هفتم و هشتم به صورت گروهی ساخت گلایدر دست پرتاب را آغاز کردند. دانش آموزان پایه نهم نیز ساخت هواناو (هاورکرافت) را آغاز نمودند. دانش آموزان شرکت کننده در این دوره به مسابقات مختلف از جمله مسابقات سلام کاپ اعزام می گردند. دوره هوافضا توسط مهندس حمید جعفری برگزار می گردد.
در رشته رباتیک دانش آموزان ابتدا با مبانی و اصول الگوریتم، فلوچارت آشنا شده و سپس به برنامه نویسی به زبان c++ پرداختند. در این دوره دانش آموزان پایه هفتم به برنامه نویسی پیشرفته می پردازند. دانش آموزان پایه هشتم و نهم نیز با یادگیری اصول الکترونیک و مکانیک به ساخت رباتهای خلاقانه با موضوعات مختلف و نیز ربات مسیریاب می پردازند. تاکنون دانش آموزان شرکت کننده در رشته رباتیک در اولین گام موفق شده اند در مسابقات ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه به کسب چندین مقام از جمله مقام اول میدانی، دوم مقاله و سوم سوپرتیم دست یابند و در ادامه خود را برای مسابقات ربوکاپ آزاد فیرا، خوارزمی و… آماده می کنند. این دوره توسط مهندس رضا اکبری خضری برگزار می گردد.
دانش آموزان شرکت کننده در دوره نانو فناوری در ابتدا با اصول علم نانو آشنا شدند و سپس با مواد مختلف نانویی و کاربرد آنها از نزدیک مطلع گردیدند. در ادامه دانش آموزان شرکت کننده در این دوره قصد دارند با انجام پروژه های نانویی و نیز مباحث المپیاد نانو در میادین پژوهشی از جمله مسابقات سلام کاپ و جشنواره نانو شرکت کنند. این دوره توسط مهندس سجاد لطفی برگزار می گردد.
دانش آموزان شرکت کننده در دوره کمیکار در ابتدا با اصول اولیه علم شیمی از جمله اسیدها و باتری های شیمیایی آشنا شدند. سپس دانش آموزان در قالب گروهی به ساخت ماشین های شیمیایی پرداختند. دانش آموزان شرکت کننده در این دوره خود را برای مسابقات مختلف از جمله سلام کاپ آماده می کنند. این دوره توسط مهندس مرتضی اعظمی برگزار می گردد.
همچنین جهت فعالیت بیشتر دانش آموزان علاقه مند و مستعد و نیز آمادگی بهتر دانش آموزان در میادین پژوهشی از آبان ۹۷ چهار رشته پژوهشی در خارج از ساعات رسمی برگزار آغاز شد.
در رشته مکاسیستم دانش آموزان ضمن آشنایی با اصول مهندسی مکانیک به ساخت یک مکانیزم خلاقانه می پردازند. ای دوره توسط مهندس رجایی برگزار می گردد. در رشته سازه ماکارونی دانش آموزان ضمن آشنایی با اصول مهندسی سازه به ساخت سازه های مستحکم با استفاده از رشته های ماکارونی می پردازند. این دوره توسط مهندس عامری برگزار می گردد. در رشته زیست فناوری دانش آموزان ضمن آشنایی با اصول زیست فناوری به انجام پروژه های مختلف می پردازند. این دوره توسط آقای ابراهیمی برگزار می گردد. در رشته پژوهش علوم انسانی دانش آموزان ضمن آشنایی با اصول نگارش و تحقیق درباره یک موضوع و چالش اجتماعی تحقیق و پژوهش می کنند. این دوره توسط آقای قیداری برگزار می گردد.